Hoppa till innehåll
Meny
Renoveringsbloggen
  • Lägenheten
    • Hall
    • Sovrum
    • Vardagsrum
    • Balkongen
    • Kök
  • Butik
  • Kontakta oss
Renoveringsbloggen
Ritning LED-lister
30 oktober, 202129 november, 2022

Infällda LED-lister i överskåpen som köksbelysning

Jag har alltid varit ett fan av spottar i köket, som bänkbelysning. Jag tycker det är så väldigt mycket snyggare än lysrörsarmaturen som jag växte upp med.

Men nu har jag gått över till att gilla LED-lister ännu mer. Det blir inte samma typ av ljus, inga ”ljuskäglor”, istället blir det ett jämn ljus över hela bänken.

Tidigare har LED-lister gett ett kallt och tråkigt ljus. Även de som heter varmvita, för problemet har varit att när man dimrar ner ljuset har det inte blivit varmare. Det har tagit några år för mig att förstå vad jag har menat när jag har sagt att LED-ljus är så ”grått”. Problemet är alltså att ”gammalt” ljus (glödlampor och halogen) blir gulare/varmare ju svagare det är, men så har inte LED betett sig. LED har haft samma temperatur på ljuset oavsett ljusstyrka. Men nu har det kommit nya typer av LED-lampor och LED-lister som har varmare ljus ju svagare man dimrar ner det till.

Vi köpte LED-list från Hidealite till vårt arbetsrum med denna funktion, att det blir varmare när det är svagare och jag har gillat den. Vi fräste in den LED-listen i skåpens täckskiva och det blev mycket bra, så det kommer vi att göra även i köket.

I köket kommer vi att ha en täckskiva under överskåpen och i den kommer vi att ha två LED-lister som löper hela vägen, med uppehåll där fläkten sitter.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Planlösningen av lägenheten

Vi har köpt på oss en fyra i Göteborg. Lägenheten är byggd på det glada 60-talet, men det är inte så glatt längre. Vi skall gå igenom hela våningen och renovera alla rum. Arbetet kommer att genomföras välplanerat och ordentligt, eller bli som det blir eftersom vi egentligen inte vet hur man gör.

Så här ser lägenheten ut

Butik

Prova vår sökfunktion för produkter inom hem och renovering. Vi har samlat över 2 miljoner produkter i vår databas!

Senaste inläggen

  • Badrumsrenovering – välja fackmän eller göra själv?
  • Renovering av badrummet?
  • Planhyvlat hos Bauhaus
  • Moderniserad spegel med tunn svart ram
  • Bygga ny tröskel till köket
  • Montering av dörrfoder
  • Väggmonterad klocka med siffror
  • Nytt stenliknande laminatgolv till hallen
  • Renovera gamla trösklar
  • Bryta egen grön färg till hallen
  • Spackla upp dörröppning utan karm
  • Spackla alla väggar i hallen med gipsspackel
  • Bygga upp köksöppningen på nytt
  • Provar naturligt spackel
  • Dörrkarmen ska bort!
  • Dags att renovera hallen
  • Köket är klart!
  • Induktionshällen är monterad och inkopplad
  • Vi har vatten
  • Plattsättaren sätter plattor

Andra bloggar om renovering, inredning

  • Balkongfint
  • Bygg Naturligt
  • Desire to Inspire
  • Ekobyggbloggen
  • Hantverkarsidan
  • Inred med Natur
  • Lampbloggen
  • Min Lada
  • Minimalistiskt hem
  • Naturlig Trädgård
  • Skandinaviska rummet
  • Spika trall
  • Sunda hemmet

Byggvaruhus

  • K-Rauta

Inredning och möbler

  • Eco Wood Design
  • Kvik

Inspiration och tips

  • Homepoint
  • Proffsgrill
  • Sköna hem
  • Style Room

Specialister

  • Abi Trä
  • Assmundsons golv
  • Pebes tapetserareverkstad
©2026 Renoveringsbloggen | Drivs med WordPress och Superb Themes!