Vi har börjat småplanera för att renovera köket nån gång i år. En viktig del av köket är bänkskivan, både för helhetsintrycket och för matlagningen.
En bänkskiva i betong är intressant eftersom man kan göra den själv och det är ju lite av idéen med vår renovering. En annan fördel är att det kan bli en jämförelsevis ganska billig lösning. Nackdelen är dock att det är mycket förberedelser, kladdigt, utrymmeskrävande, långsamt, tungt och svårt att få bra.
Efter att ha surfat runt en del har vi hittat en hel del sidor som beskriver, mer eller mindre professionellt, hur de har gått till väga för att gjuta sin bänkskiva.
- Vackra Saker har en ganska utförlig beskrivning av sin gjutning.
- Finja Betong har utförliga guider i PDF-format
- Tant Ninette har gjutit vita skivor i en blandning av cement och sand. Hon ångrar dock valet av färg då alla fläckar syns på den ljusa ytan.
- På Betong.se finns flera faktaspäckade inlägg om gjutning av betongskivor.
- Lundagård har behandlat sin gjutna bänkskivav med linoljefärg i kulörten grön umbra och järnoxidsvart, mycket snyggt om man gillar mörka skivor.
- Mrs Strawberry verkar precis ha klarat sig från att bli psykiskt störd över sin gjutna skiva.
- Niklas på NybyggarAnda misslyckades med gjutningen vilket gav en massa luftbubblor. Han lät bli att hänga läpp för det och satte kakelfog i hålen istället. Resultatet blev en mer intressant skiva med mycket skiftningar
Några knep att komma ihåg:
- Låt byggvaruhuset såga till mallen så att den blir så rak som möjligt
- Täta formen med silikon så att inte vatten rinner ut, då detta kan ge färgskiftningar. Täta från utsidan om du inte vill ha rundade hörn på bänksskivan
- Olja in formen med lite olja
- Vibrera ordentligt, men inte för länge för då börjar vattnet lämna betongen och de stora stenarna faller ner mot botten
- Om skivan har smalare och därmed svagare partier så förstärk dessa med reglar och tvingar innan skivan flyttas
- Glöm inte att gjuta in/ut smarta detaljer, tex en handdukshängare
Det verkar finnas en guru inom betonggjutning som heter Fu-Tung Cheng som släppt både bok och instruktionsfilm, men också egen serie betongfärg och annat. Se mer på hans hemsida eller kolla in den en och en halv timma långa instruktionsfilmen där Fu-Teng gör en bänksskiva och beskriver processen in i minsta detalj: